جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

خاطره ای از مقام معظم رهبری

در دیداری که با رزمندگان داشتیم، با آنها نماز جماعت خواندیم. بعد از نماز بچه ها دور من جمع شدند و هر کس با من صحبتی داشت. بعد از چند دقیقه من نگاه کردم دیدم سید حسین قرآنی در دست گرفته و عده زیادی از بچه ها دور او جمع شده اند و ایشان به قدری زیبا از ایات قرآن و استقامت در جنگ و … صحبت می کرد که من تعجب کردم. در حالی که در خط مقدم بودیم و حتی یک لحظه توقف در آنجا مشکل بود، ایشان بدون اعتنا به خطر ایات قرآن را توضیح می داد.

مکتب قرآن

سید حسین از کلاس اول ابتدایی با شروع تعطیلات تابستانی، هر روزه به مکتب قرآن می رفت و تا کلاس چهارم ابتدایی توانست، قرآن را ختم کند.

وی قاری قرآن صبحگاه مدرسه و تکبیرگوی مسجد بود. با بچه های محله در تیم فوتبال بازی می کرد و با شنیدن اذان، دوستان خود را به مسجد می خواند و پس از نماز، جلسه قرائت قرآن برگزار می نمود.

ایات جهاد

حسین با صدای زیبا قرآن می خواند. تیمسار جعفری، فرمانده لشکر خوزستان، در سال 1352 برای افتتاح مسجدی که در پادگان ساخته بود از همة شخصیتها دعوت کرده بود. یکی از دوستان حسین از ایشان دعوت نمود که در ابتدای جلسه قرآن قرائت نماید. وقتی که تیمسار وارد مجلس شد همة حاضران به احترام او از جا بلند شدند، اما حسین سر در قرآن برده بود و به همین بهانه از جا بلند نشد. لحظاتی بعد، حسین پشت تریبون رفت و ایاتی از سورة نساء را خواند که: »وَ ما لَکُمْ لا تُقاتِلُونَ فی سَبیلِ اللّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفینَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ وَ الْوِلْدانِ الَّذینَ یقُولُونَ رَبَّنا أَخْرِجْنا مِنْ هذِهِ الْقَرْیةِ الظّالِمِ أَهْلُها وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ وَلِیا وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ نَصیرًا« نساء/75

راهپیمایی در روز عاشورا

حسین و دوستانش در عاشورای سال 1353 ، حدود 200 نفر از دانش آموزان سیاهپوش را به صورت راهپیمایی آرام در خیابانهای اهواز هدایت می کرد؛ در حالی که روی سینة آنها جملاتی از حضرت امام حسین علیه السلام نوشته شده بود. در هنگام راهپیمایی، یکی از بچه ها صندلی را در وسط جمعیت قرار می داد و سخنان حضرت امام حسین علیه السلام را برای مردم می خواند؛ مانند مرگ با عزت بهتر است از زندگی با ظالمان و … .

همچنین در طول مسیر راهپیمایی ایاتی از قرآن پیرامون جهاد فی سبیل الله قرائت می شد و حسین با صدای رسا و بلند ترجمة ایات را قرائت می کرد. حرکت منظم تعدادی نوجوان در ردیفهای سه نفره در بین اندوه عزاداران توجه همه را جلب کرده بود.

برایم قرآن بیاورید

در اولین دستگیری حسین، او را در بند نوجوانان زندانی کردند. پس از مدتی که به ملاقاتش رفتیم، مشاهده کردیم که زندان دارای اتاقهای بسیار کوچک و قدیمی و کاملاً غیر بهداشتی است. از حسین سؤال کردیم چه چیز لازم داری که برایت بیاوریم؟ گفت: فقط یک جلد قرآن برایم بیاورید.

جلسات تفسیر قرآن

حضرت ایت الله خامنه ای در سال 56 در مسجد کرامت مشهد جلسه تفسیر قرآن داشتند. در این درس غالباً دانشجویان شرکت می کردند و حسین نیز از این محفل نورانی بهره می جست.

ایا قرآن می خواند

در اوج پیروزی انقلاب، رژیم شاه، یکی از دانشجویان انقلابی را دستگیر کرد. برادر خلقانی نقل می کند به سید حسین گفتم: فلانی را دستگیر کرده اند؛ ایا فکر می کنی بتواند در برابر شکنجه ها مقاومت کند. حسین گفت: ایا قرآن می خواند؟ گفتم: منظورت چیست؟ گفت: اگر با قرآن انس داشته است، می تواند مقاومت کند.