جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قسمت دوم: هویزه و بنی صدر

🔺 در ایام چهل و یکمین سالگرد حماسه هویزه مروری کرده ایم بر اقدامات و دیدگاه های «ابوالحسن بنی صدر» در روزهای قبل و بعد از حماسه هویزه

✍️ میلاد کریمی/امور پژوهشی زیارتگاه شهدای هویزه

⭕️ بی اعتنا به نشانه ها
… تابستان 59 از پی ماه ها تنش و درگیری، سرانجام رئیس جمهور بنی صدر با بالگرد از مناطق مرزی خوزستان بازدید کرد و گزارش نیروهای سپاه را شنید، اما مثل همیشه اعتنای چندانی نکرد.
🔹 می گفت: اتفاق های پیش آمده اهمیت نظامی ندارد! حتی پیشنهاد به کارگیری عشایر منطقه برای مقابله با حملات دشمن را نپذیرفت و مرز ملتهب و ناآرام را رها کرد و به تهران بازگشت.
🔹 در جلسات دیگر هم مکرر می گفت:«عراق هرگز جرأت چنین کاری ندارد!» یا «عراق هیچ وقت چنین غلطی نمی کند. برای اینکه هم در سطح بین المللی و هم در حوزه سیاست جهانی محکوم می شود و امنیت داخلی اش به خطر می افتد. عراق خودش را به خطر نمی اندازد.»
🔹 مجاهد خستگی ناپذیر و متفکر، شهید سید محمد حسین علم الهدی که عضو شورای فرماندهی سپاه اهواز بود مثل دیگر دلسوزانِ انقلاب نوپای ایران با دقت وضعیت مرز را زیر نظر داشت و مدارک انکار ناپذیری جمع آوری کرده بود.
🔹 او که می خواست خبر تحرکات عراق، مهم جلوه کند، مثل همیشه دست به ابتکار شد و در یکی از سالن های مرکزی اهواز نمايشگاهی برپا کرد و اجناس و سلاح هایی که بعثی ها بین مرزنشینان توزیع کرده بودند را به نمایش گذاشت. خبرنگاران را هم دعوت کرد. همه شواهد نشان می داد عراق برای حمله به ايران برنامه ها دارد، اما در دولت موقت، گوش شنوا و چشم بینایی وجود نداشت.

⭕️ اولین مواجهه حسین علم الهدی و بنی صدر
یکبار هم که بنی صدر آمده بود اهواز، حسین هرچه کرد اجازه ملاقات نگرفت. پرس و جو کرد. گفتند ظهر برای استراحت می رود خانه فرمانده لشکر خوزستان. رفت پشت در نشست. گفت بالأخره یا از این در وارد می شود یا بیرون می آید!
🔹 آخر سر هم بنی صدر در تور پافشاری حسین گیر افتاد و شکارش کرد. چه فایده اما از بس مغرور بود حرف های حسین را نفهمید و آنقدر خونسرد با حسین برخورد کرد که کم مانده بود آتشفشان درون حسین هم مثل درون بنی صدر یخ بزند. آن روز بنی صدر فقط گفت:” عراق کوچکتر از آن است که به ما حمله کند .”

⭕️ پاسخ بنی صدر به بخشدار هویزه
شهریور 59، حوادث و حملات موضعی دشمن در خوزستان بیشتر شده بود. بخشدار جوان شهر هویزه، حامد جرفی (اولین شهید دولت) با تشکیل نیروی دفاعی، اتفاقات مرز را روزانه گزارش می داد.
🔹 جواب بنی صدر این بود که:«یک تیپ از عراق در حال مانور در جنوب مرز هویزه است و بعد از چند روز منطقه را ترک خواهد کرد. تعرضات هوایی هم بر اساس اشتباهات خلبان ها بود. ما مشکلی در مرز نداریم.»
🔹 دشمن بعثی تقریبا جنگ اعلام نشده ای را در مناطق مرزی آغاز کرده بود، ولی بنی صدر نمی پذیرفت.
🔹 متأسفانه تاریخ روزهای قبل از تهاجم همه جانبه دشمن، پُر است از روایت های اصرار فرماندهان و دلسوزان و انکار و بی اعتنایی بنی صدر!


@shohaday_hoveizeh