جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قسمت چهارم:هویزه و بنی صدر

🔺 در ایام چهل و یکمین سالگرد حماسه هویزه مروری کرده ایم بر اقدامات و دیدگاه های «ابوالحسن بنی صدر» در روزهای قبل و بعد از حماسه هویزه

✍️ میلاد کریمی/امور پژوهشی زیارتگاه شهدای هویزه

⭕️ شانس کم نیروهای ارتش با فرماندهی بنی صدر

🔹 عرب ها که جای خود! بنی صدر به غیر ارتشی ها هم نگاه خوبی نداشت و می گفت:«عده ای راه افتاده اند که بله، اسلحه سنگین را به خود مردم بدهید؛ به غیر ارتش بدهید؛ مردم می جنگند و پیروز می شوند. مثل مادری فکر می کنند که بچه اش را در آهنگری برده بود و می گفت به محضی که آهن را در کوره گذاشتند و نرم شد، دراز کنی میخ می شود؛ پهن کنی بیل می شود! بگذارید اهل خبره کارشان را بکنند و جنگ را به نتیجه برسانند.»
🔹رهبر معظم انقلاب درباره آن روزها می فرمایند:«نیروهای مردمی به کار گرفته نمی شدند. از سپاه و بسیج در عملیات ها خبری نبود. سپاه امکانات نداشت و گذشته از این مسوولان نظامی حتی حاضر نبودند سپاه را به حیطه کار نظامی راه بدهند. یکی از درگیری های ما با بنی صدر همین مسأله بود. نیروهای محدود ارتش با فرماندهی مثل بنی صدر شانس موفقیت بسیار کمی داشتند.»

⭕️ خوش خیالی روی نقشه

🔹 شهید صیاد شیرازی نیز مشاهداتش از دور و بری های به اصطلاح کارشناس بنی صدر را این گونه روایت می کند:«اطراف بنی صدر را مشاورینی گرفته بودند که به جز تخصص و یک مقدار آگاهی تئوری از علم نظامي چيزي سرشان نمي‌شد. در اول قضيه كه نيروهاي ما در جبهه حضور يافتند، بني‌صدر را اميدوار كرده بودند كه به زودي حساب دشمن را مي‌رسيم. با همان روحية ناسيوناليستي، وطن‌پرستي و ميهن‌پرستي كه از سابق مانده بود، نويد داده بودند. حتي در اتاق هاي جنگ، خيلي راحت طرح نابودي دشمن را نشان مي‌دادند. فلش ها نشان‌دهنده اين بود كه دشمن دور مي‌خورد و منهدم مي‌شود. بني‌صدر هم گمان مي‌كرد آن فلش ها كه روي نقشه كشيده شده، در روي زمين هم راحت انجام مي‌شود.»
🔹 زمان می گذشت و زمین های کشور یکی پس از دیگری تقدیم دشمن می شد.
🔹 رهبر معظم انقلاب در این باره تصریح می فرمایند:«اگر ما می توانستیم دو تیپ در مواضع لازم تجهیز و نگهداری کنیم، قطعا عراقی ها نمی توانستند مرز را بشکافند یا اگر می شکافتند نمی توانستند این قدر جلو بیایند. ما در خرمشهر اگر دو گردان زرهی داشتیم، خرمشهر شکست نمی خورد. من در نامه ای همان روزهای در شُرُف سقوط خرمشهر به بنی صدر نوشتم، در آن نامه تصریح کردم اگر شما یک گردان زرهی یا یک گردان پیاده مکانیزه بدهید از سقوط خرمشهر جلوگیری می کند، اما شما در این کار سستی و سهل انگاری می کنید.»


@shohaday_hoveizeh